Szlak Zabytków Techniki
22 obiekty, 200 obrazków, 76 stron dzikiej zabawy dla dzieci tak w liczbach wygląda publikacja, którą przygotowaliśmy na zlecenie Zamku Cieszyn i Szlaku Zabytków Techniki. Zadaniem książeczki było uczyć, bawić i pokazywać, że słynna śląska trasa jest pełna odpowiedzi na pytania: skąd się bierze?, jak powstaje?, jak wygląda?, jak żyli i pracowali nasi przodkowie? Całość została wymyślona, narysowana, złożona w naszej pracowni, przy współudziale Zamku Cieszyn.
To była bardzo fascynująca przygoda, ale też niezmiernie trudna praca. Zamienienie 22 szlakowych obiektów na atrakcyjne dla dzieci obrazki, wymyślenie 22 porywających zadań dla dzieci w wieku 6 – 9 lat, złożenie całości w atrakcyjną publikację wymagało połączenia bardzo różnorodnych kompetencji. Z jednej strony kreatywność, z drugiej systematyczność, z trzeciej wiedza, z czwartej umiejętność pracy pod presją czasu. To było wyzwanie dla dużego i zgranego zespołu. Tylko dlatego, że takim dysponowaliśmy udało się całość stworzyć oraz złożyć w zabójczym czasie dwóch miesięcy. Na ten okres nasze spokojne zazwyczaj Studio zamieniło się w prawdziwą fabrykę, w której rysunki i pomysły powstawały w tempie iście przemysłowym. Cieszy nas, że mimo kosmicznych deadlinów udało nam się stworzyć coś po co dzieciaki sięgają z ogromnym zainteresowaniem, a dorośli patrzą z przyjemnością.
Zostaliśmy zaproszenie do realizacji tego zlecenia przez Zamek Cieszyn. Początkowo mieliśmy odpowiadać tylko za część wizualną projektu. W końcowym efekcie jesteśmy współautorami ogólnej koncepcji, pomysłodawczyniami wszystkim zadań oraz autorkami ilustracji i projektów graficznych. Aby wszystko wyszło dobrze korzystaliśmy z nieocenionej merytorycznej pomocy nauczycielki nauczania początkowego Honoraty Pyclik.