Skuteczny video explainer

Raz je rysujemy filmy na żywo, a raz animujemy komputerowo. Każdy film, każda animacja to pewien proces, który składa się z konkretnych działań.

Zanim obejrzymy efekty na ekranie, wykonujemy wypracowany plan, złożony proces, dużo telefonów i rozmów. Storyboardy są jednym z takich kroków, które trzeba wykonać, by realizacja się powiodła.

Historia storyboardu jest długa

Jak podaje Wikipedia, pierwszy storyboard powstał w 1933 roku na potrzeby filmu Three little pigs w Walt Disney Studio. Wielu wybitnych filmowców do dzisiaj wykorzystuje tę technikę przy pracy nad filmem. W klasycznym filmie, chodzi o to, by połączyć wizje reżysera, scenarzysty, operatora i scenografa. Kwintesencją storyboardu jest pogodzić i ujednolicić wizje. Ten sam proces odbywa się w naszym studiu, godzimy pomysły klienta, scenarzystki, a także ilustratorki.

Jak tworzymy storyboard?

Storyboardy tworzymy wspólnie z ilustratorem lub grafikiem, który docelowo rysuje/ilustruje dany film, oraz z klientem, który wprowadza swoje uwagi. Co zawiera taki storyboard? Przede wszystkim skupiamy się, by przedstawić ułożenie scen wraz tekstem lektorskim, rozrysowujemy przestrzenie, pokazujemy układy poszczególnych elementów i postaci, opisujemy oraz pokazujemy ruchy pojawiające się w filmie. Jest to bardzo dokładne przeniesienie scenariusza na ilustracje.

W przypadku filmów typu whiteboard video jest to o tyle prostsze, gdyż nie występuje tutaj element ruchu kamery. Nasze filmy powstają w jednym rzucie i jednej perspektywie – tutaj wszystko opiera się na tym, jak będzie narysowany dany film.

Skuteczny video explainer 1

Skuteczny video explainer 2

Co nam to daje?

Przede wszystkim stworzenie storyboardu ułatwia komunikację i pracę nad filmem. W storyboardzie możemy usuwać sceny, dyskutować o poszczególnych, przesuwać plany, wybierać różne formy wizualizacji treści – jest wiele opcji, które można dodać lub wykluczyć.

Wszystko po to, by na etapie kręcenia takich niejasności już nie było, by nie wprowadzać już poprawek. Dlaczego? Ponieważ każda zmiana, która pojawi się już po zmontowaniu całego filmu generuje dodatkowe koszty, dodatkowy czas i energię.

Stworzyliśmy swoje własne narzędzie

By proces storyboardowania usprawnić stworzyliśmy swoje własne narzędzie – User Stories. To nic innego jak bank rysunków, z których możemy korzystać podczas pracy nad filmem. Jest to idealny sposób na to, by przyspieszać procesy, dorysowywać szczegóły, korzystać z ikon. Jak działają user stories zobaczycie tutaj. Możecie je sobie zupełnie za darmo pobrać.

User stories sprawdza się na wielu płaszczyznach

Storyboardy na dobre weszły już nie tylko do branży filmowej, są wykorzystywane w teatrze, agencjach reklamowych, warsztatach strategicznych, produktowych i szeroko pojętym biznesie.

Skuteczny video explainer 3

Chcecie zrobić z nami film?
Zadzwońcie: 539 988 990
Napiszcie: ula.szwed@dinksy.com.pl

lub dowiedz się więcej o naszej ofercie